S4012DTP
Description
SCR 400V 12A TO252
DataSheet
S4012DTP PDF
Part Status:Active
Voltage - Off State:400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Current - Off State (Max):10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 120A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C