VS-30TPS08-M3
Description
SCR 800V 30A TO247AC
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-30TPS08-M3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):45 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):30 A
Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
Current - Off State (Max):10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):250A @ 50Hz
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C