S6008LS3TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 600V 8A ITO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
S6008LS3TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):500 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Current - Hold (Ih) (Max):8 mA
Current - Off State (Max):5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C (TJ)