VS-50RIA80
Description
SCR 800V 80A TO208AC
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-50RIA80 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):80 A
Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
Current - Off State (Max):15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1430A, 1490A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C