CS20-16IO1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 1.6KV 30A TO247AD
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS20-16IO1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):2.1 V
Current - On State (It (AV)) (Max):19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):30 A
Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
Current - Off State (Max):2 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):200A, 215A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C