VS-ST1230C12K0L
Description
SCR 1.2KV 3200A A24
DataSheet
VS-ST1230C12K0L PDF
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.62 V
Current - On State (It (AV)) (Max):1745 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):3200 A
Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
Current - Off State (Max):100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):28200A, 29500A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C