SK055MTP
Description
SCR 1KV 55A TO218
DataSheet
SK055MTP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):35 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):55 A
Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
Current - Off State (Max):30 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):550A, 650A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C