
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SJ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Off State: | 600 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35 mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.6 V |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 12.8 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 20 A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 75 mA |
| Current - Off State (Max): | 10 µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 225A, 300A |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package: | TO-263 (D2Pak) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SJ4020NATP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SCR 1.4KV 63A TO209AC
HT SCR 400V 20A TO263 AECQ
SILICON CONTROLLED RECTIFIER
CAP CER 560PF 4KV X7R 2220
HT SCR 400V 20A TO263 AECQ
CONN RCPT FMALE 9P SILV SLDR CUP
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 168VFBGA