
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Off State: | 800 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 3 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 200 mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 2.16 V |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 300 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 471 A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 600 mA |
| Current - Off State (Max): | 50 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 6690A, 7000A |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case: | TO-209AE, TO-118-4, Stud |
| Supplier Device Package: | TO-209AE (TO-118) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 6 |
Current price of VS-ST303S08PFL1P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SCR PHASE CTRL DSC 2500A 2600V
SCR 600V 20A TO263
SCR 800V 125A TO94
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
FIXED IND 50UH 14A 12 MOHM TH
SCR 800V 471A TO209AE
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP