CS218I-30PB
Description
SCR 1.2KV 30A TO218
DataSheet
CS218I-30PB PDF
Part Status:Obsolete
Voltage - Off State:1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):2.1 V
Current - On State (It (AV)) (Max):-
Current - On State (It (RMS)) (Max):30 A
Current - Hold (Ih) (Max):75 mA
Current - Off State (Max):20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A @ 100Hz
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C