ST2600C26R0
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
SCR 2.6KV 4800A RPUK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
ST2600C26R0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Off State:2.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):400 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.45 V
Current - On State (It (AV)) (Max):2220 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):4800 A
Current - Hold (Ih) (Max):-
Current - Off State (Max):250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):46000A, 48200A