ST2100C38R0
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
SCR 3.8KV 3850A RPUK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
ST2100C38R0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Off State:3.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):400 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.875 V
Current - On State (It (AV)) (Max):1770 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):3850 A
Current - Hold (Ih) (Max):-
Current - Off State (Max):250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):36250A, 38000A