CS218-55N
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
SCR 800V 55A TO218
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS218-55N PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):80 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):-
Current - On State (It (RMS)) (Max):55 A
Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
Current - Off State (Max):20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):500A @ 100Hz
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C