
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Snubberless™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State: | 800 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 12 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 95A, 90A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 40 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 | ||
| 2000 | ||
| 5000 | ||
| 10000 | ||
| 25000 |
Current price of T1235T-8G-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
NOW WEEN - BTA312X-600E - 3 QUAD
TRIAC SENS GATE 600V 1A DO214
ALTERNISTOR TRIAC 16A TO220
CAP ALUM 560UF 450V 3000H
THYRISTORS (SCR) AND AC SWITCHES
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT