
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Voltage - Off State: | 800 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 16 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 155A, 170A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 10 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 45 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of BT139-800E,127 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRIAC 600V 16A TO220-3
4A TRIACS
TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD
LED XLAMP 6500K WHITE 36V SMD
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220AB
CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER