
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Triac Type: | Internally Triggered |
| Voltage - Off State: | 600 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 10 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | - |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 100A, 120A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 60 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | TO-220 Isolated Tab |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Q6010LT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRIAC A TO-220
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
TRIAC 400V 6A TO202
CAP CER 0.8PF 50V C0G/NP0 1206
CAP CER 2.4PF 100V C0G/NP0 0603
TRIAC INT TRIGGER 600V 10A TO220
POWER UMAC 465 CPU AND PLATE C