
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State: | 600 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 80A, 85A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 10 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 6 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | TO-220 Isolated Tab |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Q6008LH1LED is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRIAC 600V 25A TO-220FP
TRIAC DPAK
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
CAP CER 1206 750PF 100V ULTRA ST
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 2220
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220
CRYSTAL 19.2000MHZ 18PF SMD