
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Voltage - Off State: | 800 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 12 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 90A, 100A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 10 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 30 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of BT138-800E/DG,127 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TOP3
TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO22
TRIAC 800V 8A TO220FP
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ HCSL
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220AB
DIODE ZENER
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM