
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State: | 600 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 6 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 80A, 85A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Q6006RH4 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRIAC 700V 12A TO220AB
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220
TRIAC 600V 25A TO220
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603
CAP CER 150PF 50V U2J 0402
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220