
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State: | 400 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 83A, 100A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35 mA |
| Configuration: | Single |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220 Non-Isolated Tab |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of Q4008RH4 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRIAC SENS GATE 1KV 6A TO220AB
TRIAC 1.2KV 8A TO220AB
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202
CAP CER 0.068UF 100V X7R 0805
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10WSON
CIRCULAR