BTA2008-600EQP
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BTA2008-600E/TO-92/STANDARD MA
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA2008-600EQP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):800 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9A, 9.9A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):12 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:125°C (TJ)