QK040J7TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC 1000V 40A TO218
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
QK040J7TP PDF
Type Description
Series:Qxx40xx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:1 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):335A, 400A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)