ACTT10X-800CTNQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
ACTT10X-800CTN/TO-220F/STANDAR
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
ACTT10X-800CTNQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):90A, 99A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)