QJ6008VH3TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC ALT 8A 600V TO-251 V-PAK
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
QJ6008VH3TP PDF
Type Description
Series:QJxx08xHx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):70A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):25 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)