L4004L6TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SEN TRIAC 400V 4A 5-5-5-10 MA TO
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
L4004L6TP PDF
Type Description
Series:Lxx04xx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C (TJ)