QJ6004V4TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC 4A 600V TO-251 V-PAK
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
QJ6004V4TP PDF
Type Description
Series:QJxx04xx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):40A, 48A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)