QK025L6TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 25A TO220
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
QK025L6TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:1 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):208A, 250A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):80 mA
Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)