BT131-800EQP
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BT131-800E/TO-92/STANDARD MARK
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT131-800EQP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):12.5A, 13.7A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:125°C (TJ)