Q4008L455
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC 400V 8A TO220
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
Q4008L455 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)