BCR16PM-12LA#B00
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
TRIAC 600V 16A TO-220F
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BCR16PM-12LA#B00 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
Current - Hold (Ih) (Max):-
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)