L4004F332
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
L4004F332 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):3 mA
Current - Hold (Ih) (Max):5 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C (TJ)