ACTT2X-800ETNQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
ACTT2X-800ETN TO-220F STANDARD
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
ACTT2X-800ETNQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):2 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):18A, 20A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220F
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
OT386,127
OT386,127
TRIAC SC73
BCR1AM-12-TB#F00
BCR1AM-12-TB#F00
TRIAC SENSITIVE GATE TO-92
CQ3P-40B
CQ3P-40B
TRIAC 40A 200V TO-3