CQ218I-40M
Description
TRIAC 40A 600V TO-218
DataSheet
CQ218I-40M PDF
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A @ 100Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)