BTA308S-800ETJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BTA308S-800ETJ/DPAK
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA308S-800ETJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):60A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)