L4008L658
Description
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO220
DataSheet
L4008L658 PDF
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C (TJ)