Q8016LH352
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
Q8016LH352 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)