Q4015L558
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC 400V 15A TO220
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
Q4015L558 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):70 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)