2SD1766T100Q
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS NPN 32V 2A SOT-89
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
2SD1766T100Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):32 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:800mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:120 @ 500mA, 3V
Power - Max:2 W
Frequency - Transition:100MHz
Operating Temperature:150°C (TJ)