ZXT13N15DE6TA
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TRANS NPN 15V 5A SOT23-6
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
ZXT13N15DE6TA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):15 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:200mV @ 100mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:300 @ 1A, 2V
Power - Max:1.1 W
Frequency - Transition:72MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)