NSS60200LT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS PNP 60V 2A SOT23-3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
NSS60200LT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Transistor Type:PNP
Current - Collector (Ic) (Max):2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:220mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:150 @ 500mA, 2V
Power - Max:460 mW
Frequency - Transition:100MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)