NSS30101LT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS NPN 30V 1A SOT23-3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
NSS30101LT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:200mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:300 @ 500mA, 5V
Power - Max:310 mW
Frequency - Transition:100MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)