SNSS20101JT1G
Description
20V UPN LOW VCE(SAT)
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
SNSS20101JT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):20 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:220mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:200 @ 100mA, 2V
Power - Max:225 mW
Frequency - Transition:350MHz