2SA1016KG-AA
Description
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANS PNP
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
2SA1016KG-AA PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Transistor Type:-
Current - Collector (Ic) (Max):-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):-
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:-
Current - Collector Cutoff (Max):-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:-
Power - Max:-
Frequency - Transition:-
Operating Temperature:-
Mounting Type:-
Package / Case:-
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BCP49H6359XTMA1
BCP49H6359XTMA1
TRANS NPN 60V 500MA SOT223-4
FMMT489TA
FMMT489TA
TRANS NPN 30V 1A SOT23-3
TIP112
TIP112
TRANS NPN DARL 100V 2A TO-220
1808Y1K50181GCR
1808Y1K50181GCR
CAP CER 180PF 1.5KV C0G/NP0 1808