ZXTP23140BFHTA
Description
TRANS PNP 140V 2.5A SOT23-3
DataSheet
ZXTP23140BFHTA PDF
Part Status:Active
Transistor Type:PNP
Current - Collector (Ic) (Max):2.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):140 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:280mV @ 250mA, 2.5A
Current - Collector Cutoff (Max):20nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:100 @ 1A, 5V
Power - Max:1.25 W
Frequency - Transition:130MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)