KSA1015YTA
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS PNP 50V 150MA TO92-3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
KSA1015YTA PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Transistor Type:PNP
Current - Collector (Ic) (Max):150 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):50 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:300mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:120 @ 2mA, 6V
Power - Max:400 mW
Frequency - Transition:80MHz
Operating Temperature:150°C (TJ)