2SCR346PT100Q
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
NPN 100MA 400V MIDDLE POWER TRAN
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
2SCR346PT100Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):100 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):400 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:300mV @ 2mA, 20mA
Current - Collector Cutoff (Max):10µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:82 @ 10mA, 10V
Power - Max:500 mW
Frequency - Transition:-
Operating Temperature:150°C (TJ)