ZXTN04120HFFTA
Description
TRANS NPN DARL 120V 1A SOT23F-3
DataSheet
ZXTN04120HFFTA PDF
Part Status:Active
Transistor Type:NPN - Darlington
Current - Collector (Ic) (Max):1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):120 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1.5V @ 5mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:3000 @ 1A, 5V
Power - Max:1.5 W
Frequency - Transition:120MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)