
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1.5 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 160 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 450mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 100 @ 100mA, 5V |
| Power - Max: | 1.5 W |
| Frequency - Transition: | 120MHz |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 No Tab |
| Supplier Device Package: | FLP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 2SC5291S-AY is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
POWER BIPOLAR TRANSISTOR, 16A, 2
TRANS PNP 80V 1A SOT223
TRANS PNP 25V 0.5A MINI 3P
TRANS NPN 160V 1.5A FLP
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN RCPT 2POS IDC 24AWG TIN
MODULE INSERT FOR INDUSTRIAL CON