2SCR544P5T100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
NPN 80V 2.5A MEDIUM POWER TRANSI
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
2SCR544P5T100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):2.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:300mV @ 50mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max):1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:120 @ 100mA, 3V
Power - Max:500 mW
Frequency - Transition:280MHz
Operating Temperature:150°C (TJ)