BCX56-16T100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS NPN 80V 1A MPT3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
BCX56-16T100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:500mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:100 @ 150mA, 2V
Power - Max:2 W
Frequency - Transition:100MHz